Magazin

Ako se pitate zašto nikada nemate para, ovo su ključni razlozi: Pazite, jedan od njih je i nasljedan

Siromaštvo može biti uzrokovano mnogim faktorima. Iako na neke od njih definitivno ne možemo uticati, postoje i obrasci ponašanja koje možemo promjeniti i tako privući novac i blagostanje.

Biznis konsultantkinja Natalija Grejs napisala je knjigu „Zakoni genetskog siromaštva“, u kojoj je objasnila kako su ljudi programirali sebe na male prihode.

Ona tvrdi da je siromaštvo uzrokovano sledećim faktorima.

1. Ne mislite da zaslužujete da budete dovoljno bogati

Da bi pokazala koliko način razmišljanja može da utiče na naše finansije, Natalija je u svojoj knjizi ispričala dirljivu priču iz djetinjstva. Ona je ispričala da je kao djete često sa društvom posećivala drugaricu iz razreda, navodeći da je najveći izvor zabave iz tog perioda bilo skakanje po kauču sa kojeg su ispadali jastuci i dizao se oblak prašine.

,,Dvadeset godina kasnije ponovo sam posjetio svoju drugaricu iz detinjstva i, na svoj užas, našao sam isti kauč u njenoj kući. Koliko sam mogao da procenim, bio je otprilike u istom stanju kao kada smo skakali po njemu pre dve decenije, ali sam bio zatečen ukupnim stanjem svih komada nameštaja u kući. Sve je bilo pohabano, prašnjavo i polomljeno. Brzo sam u glavi izračunao koliko će koštati kupovina novog kauča, zamena starih stolica i razbijenog velikog ogledala, u čije je pukotine stavila foliju. Dok smo razgovarali, stavljao sam nove tapete na njene zidove u svojoj glavi. Htela sam da bacim sve kartonske kutije koje su virile ispod njenog kreveta, kao i polomljenu šerpu koju je vezala najlonskim čarapama“, opisala je Natalija u svojoj knjizi.

Zaključila je da je neurednost pre svega stanje duha, a da takvo stanje prirodno utiče i na naše finansije.

,,Pošto su prljavština i siromaštvo susedi, to znači i da je siromaštvo poseban način razmišljanja. Siromaštvo se ogleda i u neopranim rukama“, objasnila je spisateljica.

2. Sebični ste i škrti

I Natalija se složila da je u školi imala divnu nastavnicu književnosti. Bila je neverovatno inteligentna i intuitivna. Jednog dana je izgovorila rečenicu koja mi se do danas urezala u pamćenje. Jedna od učenica je pitala šta je žestoko piće, a ona je rekla: „Žesto piće je kada piješ iz stare, okrnjene šolje, a novu držiš u kredencu.

Da li primećujete ovu pojavu u većini domaćinstava? Kao što se višak novca odvaja za kišne dane, tako se i dobar štedni račun čuva za posebne prilike. Međutim, te posebne prilike su tako retke, a mračni dani sve češći. Ako sačuvate sve dobre stvari koje imate za budućnost, ona nikada neće doći.

Ako sve nade položimo u budućnost, sadašnjost će za nas biti tragična.

3. Živite u prošlosti

,,Poznajem ženu koja je dvadeset godina manijakalno štedela novac da bi ga dodala novcu od prodaje garsonjere, i na kraju sebi kupila kuću sa okućnicom. Sama je odgajala dve ćerke. Stalno su bili polugladni, a sva trojica su uglavnom živela na supama. Jednom mi se starija ćerka poverila i rekla da se stidi što ima samo nekoliko komada odeće, a svaki komad je vidno zakrpljen. Iako je rasla, iste te pantalone „magično“ su rasle sa njom, tako što je njena majka samo šivala nove materijale na njih“, rekla je.

Natalija je potom opisala šta se dalje dogodilo.

,,Posle dve decenije odricanja, majka je konačno kupila kuću iz snova, ali devojčice bašta nije bila nimalo zainteresovana. Osim toga, nisu se ponašale kao većina devojaka jer su dobile „Pepeljugin kompleks“. Drugim rečima, plašili su se da potroše novac, pa i danas, kada imaju posao i izvor prihoda, i dalje nose iznošenu odeću, jedu iz polupečenih tanjira i ne kupuju nameštaj, već uzimaju što su drugi bacili. To siromaštvo im je ostalo utisnuto u podsvesti i tako se ponašaju i sada kada mogu sebi priuštiti malo uživanja“, dodala je.

Verujem da i vi imate takvih primera u svom okruženju i ako do sada niste obraćali pažnju na njih, sada ćete ih sigurno primetiti.

4. Ne prihvatate mogućnost promjene, a sigurno je da možete da preokrenete sudbinu

Deca koja odrastaju u siromašnoj sredini podsvesno sebe programiraju na siromašan način života i u budućnosti. Čehov je davno primetio da pohabani zidovi i prljavi hodnici imaju poguban uticaj na moć učenika da uče u takvom okruženju.

Prljavština i siromaštvo ubijaju čoveka u pojam, i to siromaštvo ostaje im u podsvesti i kada se okolnosti promene.Bogatstvo je stanje uma, a najmanje što možete da uradite kako biste oterali bedu jeste da povadite sve te lepe tanjire i šolje i krenete danas da ih koristite.

Ne čekajte specijalne povode, svaki dan je specijalan. Bacite polomljena ogledala i polomljene saksije, otarasite se stvari koje godinama ne nosite, zamenite zavese i stavite šarene slike na zidove. Izglancajte pod, pa ćete usput očistiti i um, a ujedno ćete i pokrenuti energiju.

Kada sve ovo prihvatite i naučite da doživljavate novac isključivo kao sredstvo koje će vam u sadašnjem trenutku doneti dobrobit i blagostanje, uspećete da prevaziđete sve prepreke i postaćete nesalomivi. (krsatrica.com)